İş Zekası (Business Intelligence), ham veriyi işleyerek daha anlamlı ve kullanışlı hale getirmemizi sağlayan süreçlere, yöntemlere verilen isimdir. İş Zekası, büyük miktarda verileri işleyerek yeni projelerin belirlenmesine ve geliştirilmesine yardımcı olur.

 

İş Zekası Neden Gereklidir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bireylerin internet aracılığı ile yarattıkları ve işletmeler tarafından depolanan verilerin devasa boyutlara ulaşmaya başlaması ile iş zekası daha önce hiç olmadığı kadar önemli bir konuma gelmiş; risk unsurlarını belirlemede, pazarlama ve satış faaliyetlerini şekillendirmede, üretim ve yönetim süreçlerini iyileştirmede kullanılan, vazgeçilmez bir uygulamalar bütünü halini almıştır.

R1 ERP ile tam entegre çalışan İş zekası aracı karmaşık veriyi anlamlı ve işletme için kullanılabilir bilgiye çevirmede istenen analizi yapmaya yardımcı olarak, karar verme surecini kısaltır, hızlandırır, riskleri azaltır. Sağlam, güvenilir ve sağlıklı karar verme zemini sunar.

R1 ERP İş Zekası online analiz, uyarı, sorguların tasarımı, verilere erişim, istisnaları belirleme ile her düzeyde rapor ve kararları sunma olanağı sağlanır. Böylelikle, bilgi işlem servislerinin üzerinden de önemli bir iş yükünü̈ alır.

 

İş Zekasının Kapsamında Neler Vardır?

İş zekası, birbiriyle bağlantılı ve birbirini etkileyen birçok bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler arasında öne çıkanlar şunlardır;

 • Veri madenciliği
 • Süreç yönetim teknikleri (Süreç madenciliği olarak da adlandırılır)
 • Çok boyutlu analiz süreçleri
 • Tahmin ya da kural temelli mantıksal çözümleme
 • İş sürecinin çeşitli performans ölçüm araçları kullanılarak diğer iş süreç örnekleri ile kıyaslama
 • Raporlama

İş Zekasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Verimlilik Artışı Sağlar: Çok kısa sürede ve çok büyük miktardaki verilere dayalı, detaylı raporlar oluşturulmasını sağlayan iş zekası, işletmelere birçok konuda önemli bilgiler sağlar ve kaynakların daha etkin kullanılmasına yardımcı olur.

Şeffaflık Sağlar: Çok küçük ya da gözden kaçan detayları da analizlerde kullanan iş zekası, iş süreçlerinin görünürlüğünü artırarak sorunların daha kolay tespit edilmesine olanak tanır.

İş Süreçlerini Basitleştirir: Kıyaslama, tahmin, modelleme ve diğer iş zekası yöntemleri, iş süreçlerindeki karmaşıklığı ortadan kaldırır ve daha anlaşılır bir hale getirir.

Verilerin Anlaşılabilirliğini Sağlar: Teknik verilerin, teknik uzman olmayan kişiler tarafından bile oluşturulabilmesini, analiz edilebilmesini, yorumlanabilmesini sağlayarak, bağımlılığı azaltır.

SEKTÖRLER

Hizmet sunduğumuz sektörlerimiz

Dağıtım ve Toptan Ticaret
Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi
Gıda İmalatı
Finans ve Sigorta
Tekstil - Hazır Giyim - Deri Üretimi
Müşteri memnuniyetini artırıp gelirinizi yükseltmek için Logo çözümleriyle tanışın!
Yiyecek İçecek hizmetleri
 • Hizmet anlayışı ile hızlı destek imkanı.
 • Bulut Teknolojisi ile Her Yerden erişim.
 • Gerçek Veri güvenliği, Hacklenme, Virüs ve Zararlı yazılımlardan kurtulun.
 • Mevzuat değişikliklerini anında kullanmaya başlayın. Sürekli güncel kalın.
 • Donanım maliyetlerinden kurtulun. Yedekleme, Güncelleme ve Bakım ile uğraşmayın.

BYM Yazılım olarak, işinizi kolaylaştıracak pratik çözümler üretiyoruz.